Bookmobile
LaGrange County Public Library
203 West Spring Street
LaGrange, IN 46761
telephone: 260-463-2841 ext. 1040
 
Online Catalog My Account

ALL BOOKMOBILE STOPS ARE OPEN TO THE PUBLIC

For the most up to date schedule, please call the library at 260-463-2841.

June 2018
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
        1
10:30-11:00 Wilbur Yoder
 0450S 700W
11:15-11:45 Loretta Troyer
 0930N 700W
12:45-1:15 Kristina Miller
 0625N 840W
1:30-2:30 Wanda Yoder
 8345W 050N

3:00-3:30 Darlene Hostetler
 1310S 600W
4
10:00-10:45 Lambright Wood
 7785W 300S
11:00-11:30 Wilma Lambright
 7365W 300S
11:45-12:30 Clara Yoder
 5580W 300S
1:45-2:30 S.A.W.
 10520W 200S
2:45-3:30 Larry Yoder
 10015W 200S
5 6
10:00-10:45 Mary Kuhns
 11865W 300S
11:00-11:30 Stoney Acres
 2695S 1000W
11:45-12:30 LeEtta Wingard
 9555W 300S
1:45-2:15 Paul Miller
 8300W 750S
2:30-3:00 Lena Yoder
 9120W 300S
7
11:00-11:30 Irene Yoder
 0615N 1150W
12:30-1:00 Mahlon Yoder
 1545S 1100W
1:15-2:00 Beth Bontranger
 0750S 900W
2:15-3:00 Little Helpers
 1030N 100W

8
10:00-10:20 Mattie Miller
 4485S SR 5
10:30-11:15 Rosa Whetstone
 4690S SR 5
11:30-12:00 Waneta Yoder
 7615W 650S
1:00-1:45 Rock Run
 6460W 600S
2:00-2:30 Lori Hostetler
 7590S 400W
2:45-3:30 Vernon MIller
 3555S 500W
11 12
1:15-1:45 Christina Schrock
 0460E 550S
2:00-2:30 LeAnna Troyer
 3845E 550S

2:45-3:15 Floyd Petersheim
 4390E 700S
4:15-4:45 Church of Christ
 8030E 600S
5:00-7:00 Farmers State Bank
 425S 1175E
13
10:00-10:20 Karen Yoder
 6110S 900W
10:30-11:00 Betty Bontrager
 5965S 1125W
11:15-11:50 Mary L. Miller
 7000W 400S
12:00-12:30 Calvin Miller
 6370W 400S
1:30-2:30 Whispering Wind
 6655S 1000W
3:00-3:45 Sylvia Beechy
 5590W 200N
14
11:00-11:45 Linda Bontrager
 10655W 100S
12:00-12:30 Martha Yoder
 0655S 1075W
1:45-2:30 Martha Hochstedler
 11970W 050N
2:45-3:30 Middle Barrens
 2440N 1150W
15
18
10:00-10:30 Pauline Miller
 0255W 550S

10:45-11:15 Sara Bontrager
 5585S 200W

11:30-12:15 Eddy Village
7180S 075W

1:30-2:15 Crossroads Furniture
 00EW 800S
19
10:45-11:15 Amy Mullett
 7045W 100S
11:30-12:00 Irene Lambright
 1390S 700W
12:15-12:45 Miriam Bontrager
 7430W 200S
1:45-2:15 Hawpatch
 4040S 150W
3:00-3:30 Wilma Yoder
 5725E 300S
20
12:30-12:45 Edna Miller
 8065N 450W
1:00-1:15 Cheryl Stutzman
 7775N 450W
1:30-2:00 Marvin Eash
 7790W 750N
2:15-2:45 Daniel Yoder
 7805N 600W
3:00-3:30 Susanna Troyer
 4295W 650N
21 22
10:00-10:30 Susan Yoder
 5580N 450W
10:45-11:15 Mary Lou Chupp
 5623N 450W
11:30-12:00 Waneta Miller
 6080N 450W
1:15-1:45 Doris Lambright
 8185W SR120

2:00-2:30 Nola Nisley
 7275W 650N
3:00-3:30 Jerry Yoder
 7005W 650N
25
10:30-11:00 Wilbur Yoder
 0450S 700W
11:15-11:45 Loretta Troyer
 0930N 700W
12:45-1:15 Kristina Miller
 0625N 840W
1:30-2:30 Wanda Yoder
 8345W 050N

3:00-3:30 Darlene Hostetler
 1310S 600W
26
10:00-10:30 Earl Mast
 7050W 500S
10:45-11:15 D.A. Hochstetler
 4165S 500W
11:30-12:15 Mary Miller
 5795S 675W
1:30-2:00 Rose Slabach
 5120S 1125W
2:15-3:00 Margaret Yoder
 65533 E. Co. Line
27
10:00-10:30 Mary Yoder
 8455W 500S
10:45-11:15 Cletus Schwartz
 4730S 950W
11:30-12:15 Mary Sue Lehman
 8430W 400S
1:25-2:15 Clay Meadow
 11835W 500S

2:30-2:50 Jerry Fry
 8225W 650S
3:00-3:30 Earl Miller
 7880W 615S
28
10:00-10:30 Emily Miller
 4625W 450N
10:45-11:15 Sarah Lambright
 4865W 300N
11:30-12:00 Rhoda Lambright
 5930W 300N
1:00-1:30 Marlene Miller
 3235N 675W

1:45-2:00 Sarah Yoder
 2065N 500W
2:30-3:15 Meadow Brook
 2960E 200S
29

 
July 2018
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
2
10:00-10:45 Lambright Wood
 7785W 300S
11:00-11:30 Wilma Lambright
 7365W 300S
11:45-12:30 Clara Yoder
 5580W 300S
1:45-2:30 S.A.W.
 10520W 200S
2:45-3:30 Larry Yoder
 10015W 200S
3
10:00-10:45 Mary Kuhns
 11865W 300S

11:00-11:30 Stoney Acres
 2695S 1000W
11:45-12:30 LeEtta Wingard
 9555W 300S

1:45-2:15 Paul Miller
 8300W 750S
2:30-3:00 Lena Yoder
 9120W 300S
Independence Day 5
11:00-11:30 Irene Yoder
 0615N 1150W
12:30-1:00 Mahlon Yoder
 1545S 1100W
1:15-2:00 Beth Bontranger
 0750S 900W
2:15-3:00 Little Helpers
 1030N 100W

6
10:00-10:20 Mattie Miller
 4485S SR 5
10:30-11:15 Rosa Whetstone
 4690S SR 5
11:30-12:00 Waneta Yoder
 7615W 650S
1:00-1:45 Rock Run
 6460W 600S
2:00-2:30 Lori Hostetler
 7590S 400W
2:45-3:30 Vernon MIller
 3555S 500W
9 10
1:15-1:45 Christina Schrock
 0460E 550S
2:00-2:30 LeAnna Troyer
 3845E 550S

2:45-3:15 Floyd Petersheim
 4390E 700S
4:15-4:45 Church of Christ
 8030E 600S
5:00-7:00 Farmers State Bank
 425S 1175E
11
10:00-10:20 Karen Yoder
 6110S 900W
10:30-11:00 Betty Bontrager
 5965S 1125W
11:15-11:50 Mary L. Miller
 7000W 400S
12:00-12:30 Calvin Miller
 6370W 400S
1:30-2:30 Whispering Wind
 6655S 1000W
3:00-3:45 Sylvia Beechy
 5590W 200N
12
11:00-11:45 Linda Bontrager
 10655W 100S
12:00-12:30 Martha Yoder
 0655S 1075W
1:45-2:30 Martha Hochstedler
 11970W 050N
2:45-3:30 Middle Barrens
 2440N 1150W
13
16
10:00-10:30 Pauline Miller
 0255W 550S

10:45-11:15 Sara Bontrager
 5585S 200W

11:30-12:15 Eddy Village
7180S 075W

1:30-2:15 Crossroads Furniture
 00EW 800S
17
10:45-11:15 Amy Mullett
 7045W 100S
11:30-12:00 Irene Lambright
 1390S 700W
12:15-12:45 Miriam Bontrager
 7430W 200S
1:45-2:15 Hawpatch
 4040S 150W
3:00-3:30 Wilma Yoder
 5725E 300S
18
12:30-12:45 Edna Miller
 8065N 450W
1:00-1:15 Cheryl Stutzman
 7775N 450W
1:30-2:00 Marvin Eash
 7790W 750N
2:15-2:45 Daniel Yoder
 7805N 600W
3:00-3:30 Susanna Troyer
 4295W 650N
19 20
10:00-10:30 Susan Yoder
 5580N 450W
10:45-11:15 Mary Lou Chupp
 5623N 450W
11:30-12:00 Waneta Miller
 6080N 450W
1:15-1:45 Doris Lambright
 8185W SR120

2:00-2:30 Nola Nisley
 7275W 650N
3:00-3:30 Jerry Yoder
 7005W 650N
23
10:30-11:00 Wilbur Yoder
 0450S 700W
11:15-11:45 Loretta Troyer
 0930N 700W
12:45-1:15 Kristina Miller
 0625N 840W
1:30-2:30 Wanda Yoder
 8345W 050N

3:00-3:30 Darlene Hostetler
 1310S 600W
24
10:00-10:30 Earl Mast
 7050W 500S
10:45-11:15 D.A. Hochstetler
 4165S 500W
11:30-12:15 Mary Miller
 5795S 675W
1:30-2:00 Rose Slabach
 5120S 1125W
2:15-3:00 Margaret Yoder
 65533 E. Co. Line
25
10:00-10:30 Mary Yoder
 8455W 500S
10:45-11:15 Cletus Schwartz
 4730S 950W
11:30-12:15 Mary Sue Lehman
 8430W 400S
1:25-2:15 Clay Meadow
 11835W 500S

2:30-2:50 Jerry Fry
 8225W 650S
3:00-3:30 Earl Miller
 7880W 615S
26
10:00-10:30 Emily Miller
 4625W 450N
10:45-11:15 Sarah Lambright
 4865W 300N
11:30-12:00 Rhoda Lambright
 5930W 300N
1:00-1:30 Marlene Miller
 3235N 675W

1:45-2:00 Sarah Yoder
 2065N 500W
2:30-3:15 Meadow Brook
 2960E 200S
27
30
10:00-10:45 Lambright Wood
 7785W 300S
11:00-11:30 Wilma Lambright
 7365W 300S
11:45-12:30 Clara Yoder
 5580W 300S
1:45-2:30 S.A.W.
 10520W 200S
2:45-3:30 Larry Yoder
 10015W 200S
31      

 
August 2018
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
    1
10:00-10:45 Mary Kuhns
 11865W 300S
11:00-11:30 Stoney Acres
 2695S 1000W
11:45-12:30 LeEtta Wingard
 9555W 300S
1:45-2:15 Paul Miller
 8300W 750S
2:30-3:00 Lena Yoder
 9120W 300S
2
11:00-11:30 Irene Yoder
 0615N 1150W
12:30-1:00 Mahlon Yoder
 1545S 1100W
1:15-2:00 Beth Bontranger
 0750S 900W
2:15-3:00 Little Helpers
 1030N 100W

3
10:00-10:20 Mattie Miller
 4485S SR 5
10:30-11:15 Rosa Whetstone
 4690S SR 5
11:30-12:00 Waneta Yoder
 7615W 650S
1:00-1:45 Rock Run
 6460W 600S
2:00-2:30 Lori Hostetler
 7590S 400W
2:45-3:30 Vernon MIller
 3555S 500W
6 7
1:15-1:45 Christina Schrock
 0460E 550S
2:00-2:30 LeAnna Troyer
 3845E 550S

2:45-3:15 Floyd Petersheim
 4390E 700S
4:15-4:45 Church of Christ
 8030E 600S
5:00-7:00 Farmers State Bank
 425S 1175E
8
10:00-10:20 Karen Yoder
 6110S 900W
10:30-11:00 Betty Bontrager
 5965S 1125W
11:15-11:50 Mary L. Miller
 7000W 400S
12:00-12:30 Calvin Miller
 6370W 400S
1:30-2:30 Whispering Wind
 6655S 1000W
3:00-3:45 Sylvia Beechy
 5590W 200N
9
11:00-11:45 Linda Bontrager
 10655W 100S
12:00-12:30 Martha Yoder
 0655S 1075W
1:45-2:30 Martha Hochstedler
 11970W 050N
2:45-3:30 Middle Barrens
 2440N 1150W
10
13
10:00-10:30 Pauline Miller
 0255W 550S

10:45-11:15 Sara Bontrager
 5585S 200W

11:30-12:15 Eddy Village
7180S 075W

1:30-2:15 Crossroads Furniture
 00EW 800S
14
10:45-11:15 Amy Mullett
 7045W 100S
11:30-12:00 Irene Lambright
 1390S 700W
12:15-12:45 Miriam Bontrager
 7430W 200S
1:45-2:15 Hawpatch
 4040S 150W
3:00-3:30 Wilma Yoder
 5725E 300S
15
12:30-12:45 Edna Miller
 8065N 450W
1:00-1:15 Cheryl Stutzman
 7775N 450W
1:30-2:00 Marvin Eash
 7790W 750N
2:15-2:45 Daniel Yoder
 7805N 600W
3:00-3:30 Susanna Troyer
 4295W 650N
16 17
10:00-10:30 Susan Yoder
 5580N 450W
10:45-11:15 Mary Lou Chupp
 5623N 450W
11:30-12:00 Waneta Miller
 6080N 450W
1:15-1:45 Doris Lambright
 8185W SR120

2:00-2:30 Nola Nisley
 7275W 650N
3:00-3:30 Jerry Yoder
 7005W 650N