Bookmobile
LaGrange County Public Library
203 West Spring Street
LaGrange, IN 46761
telephone: 260-463-2841 ext. 1040
 
Online Catalog My Account

ALL BOOKMOBILE STOPS ARE OPEN TO THE PUBLIC

MAY 2017 SCHEDULE
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1
10:00-11:00
East Yoder
0620 S 700 W
LaGrange
11:15-11:45
Loretta Troyer
0930 N 700 W
Shipshewana
12:45-1:15
Kristina Miller
0625 N 840 W
Shipshewana
1:30-2:30
Wanda Yoder
8345 W 050 N
Shipshewana
2:45-3:15
Darlene Hostetler
1310 S 600 W
Topeka
2
10:00-10:30
Earl Mast
7050 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Meadow View
4945 S 675 W
Topeka
12:00-12:30
Mary Miller
5795 S 675 W
Topeka
1:30-2:30
Sunny Side
4950 W 950 S
Topeka
2:45-3:30
Elm View
4825-1 W 700 S
Topeka
3
10:00-10:30
Mary Yoder
8455 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Mary Sue Lehman
8430 W 400 S
Topeka
12:45-1:45
Clay Meadow
11835 W 500 S
Millersburg
2:00-2:30
Cletus Schwartz
4730 S 950 W
2:45-3:30
Eden Meadow
5101 S 1125 W
Millersburg
4
10:00-10:30
Kathryn Miller
4740 N 450 W
Shipshewana
10:45-11:15
Sarah Lambright
4865 W 300 N
Shipshewana
11:30-12:00
Rhoda Lambright
5930 W 300 N
Shipshewana
12:15-12:45
Marlene Miller
3235 N 675 W
Shipshewana
2:00-3:30
Meadow Brook
2960 E 200 S
LaGrange
5







                    
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8
10:00-10:45
Miriam Bontrager
7430 W 200 S
Topeka
11:00-11:45
Wilma Lambright
7365 W 300 S
Topeka
12:00-12:45
Clara Yoder
5580 W 300 S
Topeka
1:45-2:30
S.A.W
10520 W 200 S
Topeka
2:45-3:30
Larry Yoder
10015 W 200 S
Shipshewana
9
10:30-11:15
Beth Bontrager
0750 S 900 W
Shipshewana
11:30-12:15
Peaceful Meadows
1545 S 1100 W
Middlebury
1:15-2:00
Irene Yoder
0615 N 1150 W
Middlebury
10
9:45-10:15
Lambright Wood
7785 W 300 S
Topeka
10:30-11:15
Mary Kuhns
11865 W 300 S
Shipshewana
11:30-12:15
LeEtta Wingard
9555 W 300 S
Topeka
1:15-2:00
Lena Yoder
9120 W 300 S
Topeka
11
1:45-2:15
Sarah Yoder
2065 N 500 W
Shipshewana
2:45-3:30
Vernon Miller
3555 S 500 W
Topeka
12
10:00-10:20
Marilyn Lehman
4495 S State Road 5
Topeka
10:30-11:00
Rosa Whetstone
4690 S State Road 5
Topeka
11:15-11:45
Waneta Yoder
7615 W 650 S
Topeka
12:00-1:00
Rock Run
6460 W 600 S
Topeka
2:00-2:30
Edna Hostetler
7590 S 400 W
Ligonier
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
15
11:30-12:00
Margaret Yoder
next to Stoney Creek School
1:00-2:00
Paul Miller
8300 W 750 S
Ligonier
2:15-2:45
Betty Bontrager
5965 S 1125 W
Millersburg
3:00-3:45
Jerry Fry
8225 W 650 S
Topeka
16
1:00-1:30
Adams Lake
1:45-2:15
LeAnna Troyer
3845 E 550 S
Wolcottville
2:30-3:00
Floyd Petersheim
4390 E 700 S
Wolcottville
4:15-4:45
South Milford Church of Christ
8030 E 600 S
5:00-7:00
Farmers State Bank
425 S 1175 E
Stroh
17
9:45-10:15
Karen Yoder
6110 S 900 W
Topeka
10:30-11:15
Mary Miller
7000 W 400 S
Topeka
11:30-12:00
Calvin Miller
6370 W 400 S
Topeka
1:00-2:30
Whispering Winds
6655 S 1000 W
Topeka
2:45-3:45
Hawpatch
4040 S 150 W
LaGrange
18
10:45-11:15
Linda Brotrager
10655 W 100 S
Middlebury
11:30-12:00
Martha Yoder
0655 S 1075 W
Middlebury
12:15-1:00
Martha Hochstedler
11970 W 050 N
Middlebury
2:00-2:30
Little Helpers
1030 N 1000 W
Shipshewana
2:45-3:45
Middle Barrens

2440 N 1150 W
Middlebury
19







                    
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
22
10:00-10:30
Pauline Miller
0255 W 550 S
Wolcottville
11:30-12:00
Sara Bontrager
5585 S 200 W
Wolcottville
1:15-2:00
CrossRoads Furn
00EW 800 S
Wolcottville
2:15-2:45
Eddy
7180 S 075 W
Wolcottville
23
10:00-10:30
Irene Lambright
1390 S 700 W
Topeka
10:45-11:15
Amy Mullett
7045 W 100 S
Topeka
24
12:15-12:30
Rosemary Miller
5750 W 750 N
12:45-1:00
Daniel Yoder
7805 N 600 W
1:15-1:30
Edna Miller
8065 N 450 W
Howe
1:45-2:00
Cheryl Stutzman
7775 N 450 W
Howe
2:15-2:45
Marvin Eash
7790 W 750 N
3:00-3:20
Susanna Troyer
4295 W 650 N
Shipshewana
25
9:30-2:30
Lima Brighton - Pick Up Only
26
10:30-11:00
Susan Yoder
5580 N 450 W
Shipshewana
11:15-11:45
Mary Lou Chupp
5623 N 450 W
Shipshewana
12:45-1:15
Connie Miller
6340 N 725 W
Shipshewana
1:30-2:15
Waneta Miller
6080 N 450 W
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
29





                 



30
10:15-10:45
Earl Mast
7050 W 500 S
Topeka
11:00-11:45
D.A. Hochstetler
4165 S 500 W
Topeka
12:00-12:45
Mary Miller
5795 S 675 W
Topeka
1:45-2:15
Daniel Yoder
6670 S 500 W
31
10:00-10:30
Mary Yoder
8455 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Mary Sue Lehman
8430 W 400 S
Topeka
12:45-1:30
Clay Meadow
11835 W 500 S
Millersburg
1:45-2:30
Cletus Schwartz
4730 S 950 W
2:45-3:30
Eden Meadow
5101 S 1125 W
Millersburg
   
JUNE 2017 SCHEDULE
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
      1
10:00-10:30
Kathryn Miller
4740 N 450 W
Shipshewana
10:45-11:15
Sarah Lambright
4865 W 300 N
Shipshewana
11:30-12:00
Rhoda Lambright
5930 W 300 N
Shipshewana
12:15-12:45
Marlene Miller
3235 N 675 W
Shipshewana
2:00-3:30
Meadow Brook
2960 E 200 S
LaGrange
2
10:15-11:00
Wilbur Yoder
0450 S 700 W
LaGrange
11:15-11:45
Loretta Troyer
0930 N 700 W
Shipshewana
12:45-1:15
Kristina Miller
0625 N 840 W
Shipshewana
1:30-2:30
Wanda Yoder
8345 W 050 N
Shipshewana
2:45-3:15
Darlene Hostetler
1310 S 600 W
Topeka








                    
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
5
10:00-10:45
Miriam Bontrager
7430 W 200 S
Topeka
11:00-11:45
Wilma Lambright
7365 W 300 S
Topeka
12:00-12:45
Clara Yoder
5580 W 300 S
Topeka
1:45-2:30
S.A.W
10520 W 200 S
Topeka
2:45-3:30
Larry Yoder
10015 W 200 S
Shipshewana
6
10:30-11:15
Beth Bontrager
0750 S 900 W
Shipshewana
11:30-12:15
Mahlon Yoder
1545 S 1100 W
Middlebury
1:15-2:00
Irene Yoder
0615 N 1150 W
Middlebury
7
9:45-10:15
Lambright Wood
7785 W 300 S
Topeka
10:30-11:15
Mary Kuhns
11865 W 300 S
Shipshewana
11:30-12:15
LeEtta Wingard
9555 W 300 S
Topeka
1:15-2:00
Lena Yoder
9120 W 300 S
Topeka
8
1:45-2:15
Sarah Yoder
2065 N 500 W
Shipshewana
2:45-3:30
Vernon Miller
3555 S 500 W
Topeka
9
10:00-10:20
Marilyn Lehman
4495 S State Road 5
Topeka
10:30-11:00
Rosa Whetstone
4690 S State Road 5
Topeka
11:15-11:45
Waneta Yoder
7615 W 650 S
Topeka
12:00-1:00
Rock Run
6460 W 600 S
Topeka
2:00-2:30
Edna Hostetler
7590 S 400 W
Ligonier
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
12
11:30-12:00
Margaret Yoder
next to Stoney Creek School
1:00-2:00
Paul Miller
8300 W 750 S
Ligonier
2:15-2:45
Betty Bontrager
5965 S 1125 W
Millersburg
3:00-3:45
Jerry Fry
8225 W 650 S
Topeka
13
1:00-1:30
Adams Lake
1:45-2:15
LeAnna Troyer
3845 E 550 S
Wolcottville
2:30-3:00
Floyd Petersheim
4390 E 700 S
Wolcottville
4:15-4:45
South Milford Church of Christ
8030 E 600 S
5:00-7:00
Farmers State Bank
425 S 1175 E
Stroh
14
9:45-10:15
Karen Yoder
6110 S 900 W
Topeka
10:30-11:15
Mary Miller
7000 W 400 S
Topeka
11:30-12:00
Calvin Miller
6370 W 400 S
Topeka
1:00-2:30
Whispering Winds
6655 S 1000 W
Topeka
2:45-3:45
Hawpatch
4040 S 150 W
LaGrange
15
10:45-11:15
Linda Brotrager
10655 W 100 S
Middlebury
11:30-12:00
Martha Yoder
0655 S 1075 W
Middlebury
12:15-1:00
Martha Hochstedler
11970 W 050 N
Middlebury
2:00-2:30
Little Helpers
1030 N 1000 W
Shipshewana
2:45-3:45
Middle Barrens

2440 N 1150 W
Middlebury
16







                    
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
19
10:00-10:30
Pauline Miller
0255 W 550 S
Wolcottville
11:30-12:00
Sara Bontrager
5585 S 200 W
Wolcottville
1:15-2:00
CrossRoads Furn
00EW 800 S
Wolcottville
2:15-2:45
Eddy
7180 S 075 W
Wolcottville
20
10:00-10:30
Irene Lambright
1390 S 700 W
Topeka
10:45-11:15
Amy Mullett
7045 W 100 S
Topeka
21
12:15-12:30
Rosemary Miller
5750 W 750 N
12:45-1:00
Daniel Yoder
7805 N 600 W
1:15-1:30
Edna Miller
8065 N 450 W
Howe
1:45-2:00
Cheryl Stutzman
7775 N 450 W
Howe
2:15-2:45
Marvin Eash
7790 W 750 N
3:00-3:20
Susanna Troyer
4295 W 650 N
Shipshewana
22






                    
23
10:30-11:00
Susan Yoder
5580 N 450 W
Shipshewana
11:15-11:45
Mary Lou Chupp
5623 N 450 W
Shipshewana
12:45-1:15
Connie Miller
6340 N 725 W
Shipshewana
1:30-2:15
Waneta Miller
6080 N 450 W
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
26
10:15-11:00
Wilbur Yoder
0450 S 700 W
LaGrange
11:15-11:45
Loretta Troyer
0930 N 700 W
Shipshewana
12:45-1:15
Kristina Miller
0625 N 840 W
Shipshewana
1:30-2:30
Wanda Yoder
8345 W 050 N
Shipshewana
2:45-3:15
Darlene Hostetler
1310 S 600 W
Topeka
27
10:15-10:45
Earl Mast
7050 W 500 S
Topeka
11:00-11:45
D.A. Hochstetler
4165 S 500 W
Topeka
12:00-12:45
Mary Miller
5795 S 675 W
Topeka
1:45-2:15
Daniel Yoder
6670 S 500 W
28
10:00-10:30
Mary Yoder
8455 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Mary Sue Lehman
8430 W 400 S
Topeka
12:45-1:30
Clay Meadow
11835 W 500 S
Millersburg
1:45-2:30
Cletus Schwartz
4730 S 950 W
2:45-3:30
Eden Meadow
5101 S 1125 W
Millersburg
29
10:00-10:30
Kathryn Miller
4740 N 450 W
Shipshewana
10:45-11:15
Sarah Lambright
4865 W 300 N
Shipshewana
11:30-12:00
Rhoda Lambright
5930 W 300 N
Shipshewana
12:15-12:45
Marlene Miller
3235 N 675 W
Shipshewana
2:00-3:30
Meadow Brook
2960 E 200 S
LaGrange
30
10:30-11:15
Beth Bontrager
0750 S 900 W
Shipshewana
11:30-12:15
Mahlon Yoder
1545 S 1100 W
Middlebury
1:15-2:00
Irene Yoder
0615 N 1150 W
Middlebury

JULY 2017
SCHEDULE
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
3
10:00-10:45
Miriam Bontrager
7430 W 200 S
Topeka
11:00-11:45
Wilma Lambright
7365 W 300 S
Topeka
12:00-12:45
Clara Yoder
5580 W 300 S
Topeka
1:45-2:30
S.A.W
10520 W 200 S
Topeka
2:45-3:30
Larry Yoder
10015 W 200 S
Shipshewana
4



                 


5
9:45-10:15
Lambright Wood
7785 W 300 S
Topeka
10:30-11:15
Mary Kuhns
11865 W 300 S
Shipshewana
11:30-12:15
LeEtta Wingard
9555 W 300 S
Topeka
1:15-2:00
Lena Yoder
9120 W 300 S
Topeka
6
1:45-2:15
Sarah Yoder
2065 N 500 W
Shipshewana
2:45-3:30
Vernon Miller
3555 S 500 W
Topeka
7
10:00-10:20
Marilyn Lehman
4495 S State Road 5
Topeka
10:30-11:00
Rosa Whetstone
4690 S State Road 5
Topeka
11:15-11:45
Waneta Yoder
7615 W 650 S
Topeka
12:00-1:00
Rock Run
6460 W 600 S
Topeka
2:00-2:30
Edna Hostetler
7590 S 400 W
Ligonier
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
10
11:30-12:00
Margaret Yoder
next to Stoney Creek School
1:00-2:00
Paul Miller
8300 W 750 S
Ligonier
2:15-2:45
Betty Bontrager
5965 S 1125 W
Millersburg
3:00-3:45
Jerry Fry
8225 W 650 S
Topeka
11
1:00-1:30
Adams Lake
1:45-2:15
LeAnna Troyer
3845 E 550 S
Wolcottville
2:30-3:00
Floyd Petersheim
4390 E 700 S
Wolcottville
4:15-4:45
South Milford Church of Christ
8030 E 600 S
5:00-7:00
Farmers State Bank
425 S 1175 E
Stroh
12
9:45-10:15
Karen Yoder
6110 S 900 W
Topeka
10:30-11:15
Mary Miller
7000 W 400 S
Topeka
11:30-12:00
Calvin Miller
6370 W 400 S
Topeka
1:00-2:30
Whispering Winds
6655 S 1000 W
Topeka
2:45-3:45
Hawpatch
4040 S 150 W
LaGrange
13
10:45-11:15
Linda Brotrager
10655 W 100 S
Middlebury
11:30-12:00
Martha Yoder
0655 S 1075 W
Middlebury
12:15-1:00
Martha Hochstedler
11970 W 050 N
Middlebury
2:00-2:30
Little Helpers
1030 N 1000 W
Shipshewana
2:45-3:45
Middle Barrens

2440 N 1150 W
Middlebury
14





   
                   




Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
17
10:00-10:30
Pauline Miller
0255 W 550 S
Wolcottville
11:30-12:00
Sara Bontrager
5585 S 200 W
Wolcottville
1:15-2:00
CrossRoads Furn
00EW 800 S
Wolcottville
2:15-2:45
Eddy
7180 S 075 W
Wolcottville
18
10:00-10:30
Irene Lambright
1390 S 700 W
Topeka
10:45-11:15
Amy Mullett
7045 W 100 S
Topeka
19
12:15-12:30
Rosemary Miller
5750 W 750 N
12:45-1:00
Daniel Yoder
7805 N 600 W
1:15-1:30
Edna Miller
8065 N 450 W
Howe
1:45-2:00
Cheryl Stutzman
7775 N 450 W
Howe
2:15-2:45
Marvin Eash
7790 W 750 N
3:00-3:20
Susanna Troyer
4295 W 650 N
Shipshewana
20







                    
21
10:30-11:00
Susan Yoder
5580 N 450 W
Shipshewana
11:15-11:45
Mary Lou Chupp
5623 N 450 W
Shipshewana
12:45-1:15
Connie Miller
6340 N 725 W
Shipshewana
1:30-2:15
Waneta Miller
6080 N 450 W
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
24
10:15-11:00
Wilbur Yoder
0450 S 700 W
LaGrange
11:15-11:45
Loretta Troyer
0930 N 700 W
Shipshewana
12:45-1:15
Kristina Miller
0625 N 840 W
Shipshewana
1:30-2:30
Wanda Yoder
8345 W 050 N
Shipshewana
2:45-3:15
Darlene Hostetler
1310 S 600 W
Topeka
25
10:15-10:45
Earl Mast
7050 W 500 S
Topeka
11:00-11:45
D.A. Hochstetler
4165 S 500 W
Topeka
12:00-12:45
Mary Miller
5795 S 675 W
Topeka
1:45-2:15
Daniel Yoder
6670 S 500 W
26
10:00-10:30
Mary Yoder
8455 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Mary Sue Lehman
8430 W 400 S
Topeka
12:45-1:30
Clay Meadow
11835 W 500 S
Millersburg
1:45-2:30
Cletus Schwartz
4730 S 950 W
2:45-3:30
Eden Meadow
5101 S 1125 W
Millersburg
27
10:00-10:30
Kathryn Miller
4740 N 450 W
Shipshewana
10:45-11:15
Sarah Lambright
4865 W 300 N
Shipshewana
11:30-12:00
Rhoda Lambright
5930 W 300 N
Shipshewana
12:15-12:45
Marlene Miller
3235 N 675 W
Shipshewana
2:00-3:30
Meadow Brook
2960 E 200 S
LaGrange
28





                   
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
31
10:00-10:45
Miriam Bontrager
7430 W 200 S
Topeka
11:00-11:45
Wilma Lambright
7365 W 300 S
Topeka
12:00-12:45
Clara Yoder
5580 W 300 S
Topeka
1:45-2:30
S.A.W
10520 W 200 S
Topeka
2:45-3:30
Larry Yoder
10015 W 200 S
Shipshewana
       

AUGUST 2017
SCHEDULE
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1
10:30-11:15
Beth Bontrager
0750 S 900 W
Shipshewana
11:30-12:15
Mahlon Yoder
1545 S 1100 W
Middlebury
1:15-2:00
Irene Yoder
0615 N 1150 W
Middlebury
2
9:45-10:15
Lambright Wood
7785 W 300 S
Topeka
10:30-11:15
Mary Kuhns
11865 W 300 S
Shipshewana
11:30-12:15
LeEtta Wingard
9555 W 300 S
Topeka
1:15-2:00
Lena Yoder
9120 W 300 S
Topeka
3
1:45-2:15
Sarah Yoder
2065 N 500 W
Shipshewana
2:45-3:30
Vernon Miller
3555 S 500 W
Topeka
4
10:00-10:20
Marilyn Lehman
4495 S State Road 5
Topeka
10:30-11:00
Rosa Whetstone
4690 S State Road 5
Topeka
11:15-11:45
Waneta Yoder
7615 W 650 S
Topeka
12:00-1:00
Rock Run
6460 W 600 S
Topeka
2:00-2:30
Edna Hostetler
7590 S 400 W
Ligonier
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
7
11:30-12:00
Margaret Yoder
next to Stoney Creek School
1:00-2:00
Paul Miller
8300 W 750 S
Ligonier
2:15-2:45
Betty Bontrager
5965 S 1125 W
Millersburg
3:00-3:45
Jerry Fry
8225 W 650 S
Topeka
8
1:00-1:30
Adams Lake
1:45-2:15
LeAnna Troyer
3845 E 550 S
Wolcottville
2:30-3:00
Floyd Petersheim
4390 E 700 S
Wolcottville
4:15-4:45
South Milford Church of Christ
8030 E 600 S
5:00-7:00
Farmers State Bank
425 S 1175 E
Stroh
9
9:45-10:15
Karen Yoder
6110 S 900 W
Topeka
10:30-11:15
Mary Miller
7000 W 400 S
Topeka
11:30-12:00
Calvin Miller
6370 W 400 S
Topeka
1:00-2:30
Whispering Winds
6655 S 1000 W
Topeka
2:45-3:45
Hawpatch
4040 S 150 W
LaGrange
10
10:45-11:15
Linda Brotrager
10655 W 100 S
Middlebury
11:30-12:00
Martha Yoder
0655 S 1075 W
Middlebury
12:15-1:00
Martha Hochstedler
11970 W 050 N
Middlebury
2:00-2:30
Little Helpers
1030 N 1000 W
Shipshewana
2:45-3:45
Middle Barrens

2440 N 1150 W
Middlebury
11






                    
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
14
10:00-10:30
Pauline Miller
0255 W 550 S
Wolcottville
11:30-12:00
Sara Bontrager
5585 S 200 W
Wolcottville
1:15-2:00
CrossRoads Furn
00EW 800 S
Wolcottville
2:15-2:45
Eddy
7180 S 075 W
Wolcottville
15
10:00-10:30
Irene Lambright
1390 S 700 W
Topeka
10:45-11:15
Amy Mullett
7045 W 100 S
Topeka
16
12:15-12:30
Rosemary Miller
5750 W 750 N
12:45-1:00
Daniel Yoder
7805 N 600 W
1:15-1:30
Edna Miller
8065 N 450 W
Howe
1:45-2:00
Cheryl Stutzman
7775 N 450 W
Howe
2:15-2:45
Marvin Eash
7790 W 750 N
3:00-3:20
Susanna Troyer
4295 W 650 N
Shipshewana
17






                  
18
10:30-11:00
Susan Yoder
5580 N 450 W
Shipshewana
11:15-11:45
Mary Lou Chupp
5623 N 450 W
Shipshewana
12:45-1:15
Connie Miller
6340 N 725 W
Shipshewana
1:30-2:15
Waneta Miller
6080 N 450 W
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
21 22 23 24 25
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
28 29 30 31