Bookmobile
LaGrange County Public Library
203 West Spring Street
LaGrange, IN 46761
telephone: 260-463-2841 ext. 1040
e-mail: bkm@lagrange.lib.in.us

 
Online Catalog My Account

ALL BOOKMOBILE STOPS ARE OPEN TO THE PUBLIC

For the most up to date schedule, please call the library at 260-463-2841.

June 2019
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
3
10:00-10:45 Lambright Wood
 7785W 300S
11:00-11:30 Wilma Lambright
 7365W 300S
11:45-12:30 Clara Yoder
 5580W 300S
1:45-2:30 S.A.W.
 10520W 200S
2:45-3:30 Larry Yoder
 10015W 200S
4

5
10:00-10:30 Mary Kuhns
 11865W 300S
10:45-11:15 Stoney Acres
 2695S 1000W
12:30-1:00 Paul Miller
 8300W 750S
1:30-2:15 LeEtta Wingard
 9555W 300S
2:30-3:00 Lena Yoder
 9120W 300S 
6
10
:30-11:00 Irene Yoder
 0615N 1150W
12:00-12:45 Linda Bontrager
 2165S 1200W
1:00-1:30 Mahlon Yoder
 1545S 1100W

1:45-2:30 Beth Bontranger
 0750S 900W
2:45-3:15 Little Helpers
 1030N 1000W 

7
10:00-10:20 Mattie Miller
 4485S SR5
10:30-11:15 Rosa Whetstone
 4690S SR5
11:30-12:00 Waneta Yoder
 7615W 650S
1:00-1:45 Rock Run
 6460W 600S
2:00-2:30 Lori Hostetler
 7590S 400W
2:45-3:30 Vernon Miller
 3555S 500W
10
11
1:15-1:45 LeAnna Troyer
 3845E 550S
2:00-2:30 Christina Schrock
 6055S 450E
2:45-3:15 Floyd Petersheim
 4390E 700S
4:15-4:45 South Milford Church of Christ
 8030E 600S 
5:00-7:00 Farmers State Bank
 425S 1175E
12
10:00-10:30 Karen Yoder
 6110S 900W

10:45-11:15 Betty Bontrager
 5965S 1125W
11:30-12:00 Mary L. Miller
 7000W 400S

12:15-12:45 Calvin Miller
 6370W 400S
1:45-2:45 Whispering Wind
 6655S 1000W

3:15-3:45 Sylvia Beechy
 5590W 200N
13
11:15-11:45 Matthew Mast
 10655W 100S

12:00-12:30 Martha Yoder
 0655S 1075W
1:45-2:15 Martha Hochstedler
 11970W 050N

2:30-3:30 Middle Barrens
 2440N 1150W
14
10:00-10:30 Wilma Yoder
 5725E 300S
10:45-11:45 Meadow Brook
 2960E 300S
17
10:30-10:45 Pauline Miller
 0255W 550S

11:00-11:30 Sarah Bontrager
 5585S 200W

11:45-12:15 Eddy Village
7180S 075W

1:30-2:15 Crossroads Furniture
 00EW 800S
2:40-3:15 Hawpatch School
 4040S 150W
18
10:00-10:20 Leah Miller
 6735W 100S
10:30-11:00 Amy Mullett
 7045W 100S
11:10-11:30 Irene Lambright
 1390S 700W
11:45-12:15 Miriam Bontrager
 7430W 200S
19
10:45-11:15 Jerry Yoder 7005W 650N
11:30-12:00 Nola Nisley
 7275W 650N
1:00-1:20 Andrea Mosier
1:40-2:15 Kristina Hochstetler
 6380N 900W
2:45-3:30 Doris Lambright
 8185W SR120
20 21
10:00-10:30 Susan Yoder
 5580N 450W
10:45-11:15 Mary Lou Chupp
 5623N 450W
11:30-12:00 Waneta Miller
 6080N 450W
1:15-1:45 Marvin Eash
 7790W 750N

2:00-2:30 Susanna Troyer
 4295W 650N
2:45-3:00 Cheryl Stutzman
 7775N 450W

3:15-3:30 Edna Miller
24
11:00-12:00 Doris Lehman
 3180W 400S

1:30-2:30 Melissa Otto
 10620W 050N

2:50-3:30 Kara Miller
 6610W 050S

25
10:00-10:30 Earl Mast
 7050W 500S

10:45-11:15 D.A. Hochstetler
 4165S 500W
11:30-12:30 Mary Miller
 5795S 675W

1:30-2:00 Rose Slabach
 5120S 1125W
2:45-3:30 Margaret Yoder
 65533 E. County Line
26
10:00-10:30 Mary Yoder
 8455W 500S

10:45-11:15 Cletus Schwartz
 4730S 950W

11:30-12:15 Mary Sue Lehman
 8430W 400S

1:20-2:00 Clay Meadow
 11835W 500S

2:20-2:45 Jerry Fry
 8225W 650S
3:00-3:20 Earl Miller
 7880W 615S
27
10:00-10:30 Marlene Lambright
 9035W 800N
10:45-11:15 Sarah Lambright
 4865W 300N
11:30-12:00 Rhoda Lambright
 5930W 300N
1:00-1:30 Marlene Miller
 3235N 675W

1:45-2:00 Emily Miller
 6690W 550N
2:15-2:30 Sarah Yoder
 2065N 500W
28
10:30-11:00 Wilbur Yoder
 0450S 700W

11:15-11:45 Loretta Troyer
 0930N 700W
12:45-1:15 Kristina Miller
 0625N 840W

1:30-2:30 Wanda Yoder
 8345W 050N

3:00-3:30 Darlene Hostetler
 1310S 600W

July 2019
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1
10:00-10:45 Lambright Wood
 7785W 300S
11:00-11:30 Wilma Lambright
 7365W 300S
11:45-12:30 Clara Yoder
 5580W 300S
1:45-2:30 S.A.W.
 10520W 200S
2:45-3:30 Larry Yoder
 10015W 200S
2 3
10:00-10:30 Mary Kuhns
 11865W 300S
10:45-11:15 Stoney Acres
 2695S 1000W
12:30-1:00 Paul Miller
 8300W 750S
1:30-2:15 LeEtta Wingard
 9555W 300S
2:30-3:00 Lena Yoder
 9120W 300S 




INDEPENDENCE DAY
5
10:00-10:20 Mattie Miller
 4485S SR5
10:30-11:15 Rosa Whetstone
 4690S SR5
11:30-12:00 Waneta Yoder
 7615W 650S
1:00-1:45 Rock Run
 6460W 600S
2:00-2:30 Lori Hostetler
 7590S 400W
2:45-3:30 Vernon Miller
 3555S 500W
8
9
1:15-1:45 LeAnna Troyer
 3845E 550S

2:00-2:30 Christina Schrock
 6055S 450E
2:45-3:15 Floyd Petersheim
 4390E 700S

4:15-4:45 South Milford Church of Christ
 8030E 600S 
5:00-7:00 Farmers State Bank
 425S 1175E
10
10:00-10:30 Karen Yoder
 6110S 900W
10:45-11:15 Betty Bontrager
 5965S 1125W
11:30-12:00 Mary L. Miller
 7000W 400S
12:15-12:45 Calvin Miller
 6370W 400S
1:45-2:45 Whispering Wind
 6655S 1000W
3:15-3:45 Sylvia Beechy
 5590W 200N
11
11:15-11:45 Matthew Mast
 10655W 100S
12:00-12:30 Martha Yoder
 0655S 1075W
1:45-2:15 Martha Hochstedler
 11970W 050N
2:30-3:30 Middle Barrens
 2440N 1150W
12
10:00-10:30 Wilma Yoder
 5725E 300S
10:45-11:45 Meadow Brook
 2960E 300S
15
10:30-10:45 Pauline Miller
 0255W 550S

11:00-11:30 Sarah Bontrager
 5585S 200W

11:45-12:15 Eddy Village
7180S 075W

1:30-2:15 Crossroads Furniture
 00EW 800S
2:40-3:15 Hawpatch School
 4040S 150W
16
10:00-10:20 Leah Miller
 6735W 100S

10:30-11:00 Amy Mullett
 7045W 100S
11:10-11:30 Irene Lambright
 1390S 700W

11:45-12:15 Miriam Bontrager
 7430W 200S
17
10:45-11:15 Jerry Yoder 7005W 650N
11:30-12:00 Nola Nisley
 7275W 650N
1:00-1:20 Andrea Mosier
1:40-2:15 Kristina Hochstetler
 6380N 900W
2:45-3:30 Doris Lambright
 8185W SR120
18 19
10:00-10:30 Susan Yoder
 5580N 450W

10:45-11:15 Mary Lou Chupp
 5623N 450W
11:30-12:00 Waneta Miller
 6080N 450W

1:15-1:45 Marvin Eash
 7790W 750N

2:00-2:30 Susanna Troyer
 4295W 650N

2:45-3:00 Cheryl Stutzman
 7775N 450W

3:15-3:30 Edna Miller
22
11:00-12:00 Doris Lehman
 3180W 400S

1:30-2:30 Melissa Otto
 10620W 050N

2:50-3:30 Kara Miller
 6610W 050S

23
10:00-10:30 Earl Mast
 7050W 500S

10:45-11:15 D.A. Hochstetler
 4165S 500W
11:30-12:30 Mary Miller
 5795S 675W

1:30-2:00 Rose Slabach
 5120S 1125W
2:45-3:30 Margaret Yoder
 65533 E. County Line
24
10:00-10:30 Mary Yoder
 8455W 500S

10:45-11:15 Cletus Schwartz
 4730S 950W

11:30-12:15 Mary Sue Lehman
 8430W 400S

1:20-2:00 Clay Meadow
 11835W 500S

2:20-2:45 Jerry Fry
 8225W 650S
3:00-3:20 Earl Miller
 7880W 615S
25
10:00-10:30 Marlene Lambright
 9035W 800N
10:45-11:15 Sarah Lambright
 4865W 300N
11:30-12:00 Rhoda Lambright
 5930W 300N
1:00-1:30 Marlene Miller
 3235N 675W

1:45-2:00 Emily Miller
 6690W 550N
2:15-2:30 Sarah Yoder
 2065N 500W
26
10:30-11:00 Wilbur Yoder
 0450S 700W

11:15-11:45 Loretta Troyer
 0930N 700W
12:45-1:15 Kristina Miller
 0625N 840W

1:30-2:30 Wanda Yoder
 8345W 050N

3:00-3:30 Darlene Hostetler
 1310S 600W
29
10:00-10:45 Lambright Wood
 7785W 300S

11:00-11:30 Wilma Lambright
 7365W 300S
11:45-12:30 Clara Yoder
 5580W 300S

1:45-2:30 S.A.W.
 10520W 200S
2:45-3:30 Larry Yoder
 10015W 200S
30 31
10:00-10:30 Mary Kuhns
 11865W 300S
10:45-11:15 Stoney Acres
 2695S 1000W
12:30-1:00 Paul Miller
 8300W 750S
1:30-2:15 LeEtta Wingard
 9555W 300S
2:30-3:00 Lena Yoder
 9120W 300S 
   

August 2019
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
      1
10
:30-11:00 Irene Yoder
 0615N 1150W

12:00-12:45 Linda Bontrager
 2165S 1200W
1:00-1:30 Mahlon Yoder
 1545S 1100W

1:45-2:30 Beth Bontranger
 0750S 900W
2:45-3:15 Little Helpers
 1030N 1000W 
2
10:00-10:20 Mattie Miller
 4485S SR5
10:30-11:15 Rosa Whetstone
 4690S SR5
11:30-12:00 Waneta Yoder
 7615W 650S
1:00-1:45 Rock Run
 6460W 600S
2:00-2:30 Lori Hostetler
 7590S 400W
2:45-3:30 Vernon Miller
 3555S 500W
5
6
1:15-1:45 LeAnna Troyer
 3845E 550S

2:00-2:30 Christina Schrock
 6055S 450E
2:45-3:15 Floyd Petersheim
 4390E 700S

4:15-4:45 South Milford Church of Christ
 8030E 600S 
5:00-7:00 Farmers State Bank
 425S 1175E
7
10:00-10:30 Karen Yoder
 6110S 900W
10:45-11:15 Betty Bontrager
 5965S 1125W
11:30-12:00 Mary L. Miller
 7000W 400S
12:15-12:45 Calvin Miller
 6370W 400S
1:45-2:45 Whispering Wind
 6655S 1000W
3:15-3:45 Sylvia Beechy
 5590W 200N
8
11:15-11:45 Matthew Mast
 10655W 100S
12:00-12:30 Martha Yoder
 0655S 1075W
1:45-2:15 Martha Hochstedler
 11970W 050N
2:30-3:30 Middle Barrens
 2440N 1150W
9
10:00-10:30 Wilma Yoder
 5725E 300S
10:45-11:45 Meadow Brook
 2960E 300S
12
10:30-10:45 Pauline Miller
 0255W 550S

11:00-11:30 Sarah Bontrager
 5585S 200W

11:45-12:15 Eddy Village
7180S 075W

1:30-2:15 Crossroads Furniture
 00EW 800S
2:40-3:15 Hawpatch School
 4040S 150W
13
10:00-10:20 Leah Miller
 6735W 100S

10:30-11:00 Amy Mullett
 7045W 100S
11:10-11:30 Irene Lambright
 1390S 700W

11:45-12:15 Miriam Bontrager
 7430W 200S
14
10:45-11:15 Jerry Yoder 7005W 650N
11:30-12:00 Nola Nisley
 7275W 650N
1:00-1:20 Andrea Mosier
1:40-2:15 Kristina Hochstetler
 6380N 900W
2:45-3:30 Doris Lambright
 8185W SR120
15 16
10:00-10:30 Susan Yoder
 5580N 450W

10:45-11:15 Mary Lou Chupp
 5623N 450W
11:30-12:00 Waneta Miller
 6080N 450W

1:15-1:45 Marvin Eash
 7790W 750N

2:00-2:30 Susanna Troyer
 4295W 650N
2:45-3:00 Cheryl Stutzman
 7775N 450W

3:15-3:30 Edna Miller