Bookmobile
LaGrange County Public Library
203 West Spring Street
LaGrange, IN 46761
telephone: 260-463-2841 ext. 1040
e-mail: bkm@lagrange.lib.in.us
 
Online Catalog My Account

ALL BOOKMOBILE STOPS ARE OPEN TO THE PUBLIC

JUNE 2016 SCHEDULE
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1
10:00-10:30
Mary Yoder
8455 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Mary Sue Lehman
8430 W 400 S
Topeka
12:45-1:30
Clay Meadow
11835 W 500 S
Millersburg
1:45-2:30
Cletus Schwartz
4730 S 950 W
2:45-3:15
Darlene Hostelter
1310 S 600 W
Topeka

2
10:00-10:30
Kathryn Miller
4740 N 450 W
Shipshewana
10:45-11:15
Sarah Lambright
4865 W 300 N
Shipshewana
11:30-12:00
Rhoda Lambright
5930 W 300 N
Shipshewana
12:15-12:45
Marlene Miller
3235 N 675 W
Shipshewana
2:00-3:30
Wayne Miller
2080 S 300 E
LaGrange
3
10:30-11:45
Wilbur Yoder
0450 S 700 W
LaGrange
12:00-12:30
Loretta Troyer
0930 N 700 W
Shipshewana
1:30-2:15
Kristina Miller
0625 N 840 W
Shipshewana
2:30-3:15
Wanda Yoder
8345 W 050 N
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
6
10:00-10:45
Miriam Bontrager
7430 W 200 S
Topeka
11:00-11:45
Wilma Lambright
7365 W 300 S
Topeka
12:00-12:45
Junior Yoder
300 S
Topeka
1:45-2:30
S.A.W
10520 W 200 S
Topeka
2:45-3:30
Larry Yoder
10015 W 200 S
Shipshewana

7
10:30-11:15
Beth Bontrager
0705 S 900 W
Shipshewana
11:30-12:15
Mahlon Yoder
1545 S 1100 W
Shipshewana
1:15-2:00
Irene Yoder
0615 N 1150 W
Middlebury
8
9:45-10:15
Lambright Wood
7785 W 300 S
Topeka
10:30-11:15
Mary Kuhns
11865 W 300 S
Topeka
11:30-12:15
LeEtta Wingard
9555 W 300 S
Topeka
1:30-2:00
Lena Yoder
9120 W 300 S
Topeka
9
12:00-12:45
Little Helpers
1030 N 1000 W
Shipshewana
1:45-2:15
Clara Schrock
2065 N 500 W
Shipshewana
2:45-3:30
Orla Miller
3555 S 500 W
Topeka
10
10:00-10:20
Marilyn Lehman
4495 S State Road 5
Topeka
10:30-11:00
Rosa Whetstone
4690 S State Road 5
Topeka
11:15-11:45
Waneta Yoder
7615 W 650 S
Topeka
12:00-1:00
Rock Run
6460 W 600 S
Topeka
2:00-2:30
Edna Hostetler
7590 S 400 W
Ligonier
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
13
1:00-2:00
Paul Miller
8300 W 750 S
Ligonier
2:15-2:45
Betty Bontrager
5965 S 1125 W
Millersburg
3:00-3:45
Jerry Fry
8225 W 650 S
Topeka
14
1:00-1:30
Adams Lake
1:45-2:15
LeAnna Troyer
3845 E 550 S
Wolcottville
2:30-3:00
Floyd Petersheim
4390 E 700 S
Wolcottville
4:15-4:45
South Milford Church of Christ
State Road
3 600 S
5:00-7:00
Stroh Farmers State Bank
15
9:45-10:15
Karen Yoder
6110 S 900 W
Topeka
10:30-11:15
Mary Miller
7000 W 400 S
Topeka
11:30-12:00
Calvin Miller
6370 W 400 S
Topeka
1:00-2:30
Whispering Wind
6655 S 1000 W
Topeka
2:45-3:45
Hawpatch
4040 S 150 W
LaGrange

16
10:45-11:15
Linda Bontrager
10655 W 100 S
Middlebury
11:30-12:00
Martha Yoder
0655 S 1075 W
Middlebury
12:15-1:00
Martha Hochstedler
11970 W 050 N
Middlebury
2:00-2:45
Middle Barrens
2440 N 1150 W
Middlebury
17
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
20
10:00-10:45
Pauline Miller
0255 W 550 S
Wolcottville
11:00-11:45
Sara Bontrager
5585 S 200 W
Wolcottville
12:45-1:15
CrossRoads Furn
00EW 800 S
Wolcottville
1:45-2:30
Eddy
7180 S 075 W
Wolcottville
2:45-3:15
Harvey Schrock
0850 W 550 S
Wolcottville

21
10:00-10:30
Irene Lambright
1390 S 700 W
Topeka
10:45-11:15
Patricia Carey
1225 S 700 W
Topeka
1:30-2:30
Eden Ridge
7115 W 600 S
Topeka
22
12:45-1:00
Rosemary Miller

5750 W 750 N
1:15-1:30
Daniel Yoder
7805 N 600 W
1:45-2:00
Edna Miller
8065 N 450 W
Howe
2:15-2:30
Cheryl Stutzman
7775 N 450 W
Howe
2:45-3:15
Susanna Troyer
4295 W 650 N
Shipshewana
23





                   
24
10:30-11:00
Susan Yoder
5580 N 450 W
Shipshewana
11:15-11:45
Mary Lou Chupp
5623 N 450 W
Shipshewana
12:45-1:15
Connie Miller
6340 N 725 W
Shipshewana
1:30-2:15
Waneta Miller
6080 N 450 W
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
27
10:30-11:45
Wilbur Yoder
0450 S 700 W
LaGrange
12:00-12:30
Loretta Troyer
0930 N 700 W
Shipshewana
1:30-2:15
Kristina Miller
0625 N 840 W
Shipshewana
2:30-3:15
Wanda Yoder
8345 W 050 N
Shipshewana
28
10:15-10:45
Earl Mast
7050 W 500 S
Topeka
11:00-12:00
D.A. Hochstetler
4185 W 500 S
Topeka
12:15-12:45
Mary Miller
5795 S 675 W

Topeka
1:45-2:45
Daniel Yoder
6670 S 500 W
29
10:00-10:30
Mary Yoder
8455 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Mary Sue Lehman
8430 W 400 S
Topeka
12:45-1:30
Clay Meadow
11835 W 500 S
Millersburg
1:45-2:30
Cletus Schwartz
4730 S 950 W
2:45-3:15
Darlene Hostelter
1310 S 600 W
Topeka

30
10:00-10:30
Kathryn Miller
4740 N 450 W
Shipshewana
10:45-11:15
Sarah Lambright
4865 W 300 N
Shipshewana
11:30-12:00
Rhoda Lambright
5930 W 300 N
Shipshewana
12:15-12:45
Marlene Miller
3235 N 675 W
Shipshewana
2:00-3:30
Wayne Miller
2080 S 300 E
LaGrange
 

JULY 2016
SCHEDULE
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
        1
10:00-10:45
Miriam Bontrager
7430 W 200 S
Topeka
11:00-11:45
Wilma Lambright
7365 W 300 S
Topeka
12:00-12:45
Junior Yoder
300 S
Topeka
1:45-2:30
S.A.W
10520 W 200 S
Topeka
2:45-3:30
Larry Yoder
10015 W 200 S
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
4





                
5
10:30-11:15
Beth Bontrager
0705 S 900 W
Shipshewana
11:30-12:15
Mahlon Yoder
1545 S 1100 W
Shipshewana
1:15-2:00
Irene Yoder
0615 N 1150 W
Middlebury

6
9:45-10:15
Lambright Wood
7785 W 300 S
Topeka
10:30-11:15
Mary Kuhns
11865 W 300 S
Topeka
11:30-12:15
LeEtta Wingard
9555 W 300 S
Topeka
1:30-2:00
Lena Yoder
9120 W 300 S
Topeka

7
12:00-12:45
Little Helpers
1030 N 1000 W
Shipshewana
1:45-2:15
Clara Schrock
2065 N 500 W
Shipshewana
2:45-3:30
Orla Miller
3555 S 500 W
Topeka
8
10:00-10:20
Marilyn Lehman
4495 S State Road 5
Topeka
10:30-11:00
Rosa Whetstone
4690 S State Road 5
Topeka
11:15-11:45
Waneta Yoder
7615 W 650 S
Topeka
12:00-1:00
Rock Run
6460 W 600 S
Topeka
2:00-2:30
Edna Hostetler
7590 S 400 W
Ligonier

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
11
1:00-2:00
Paul Miller
8300 W 750 S
Ligonier
2:15-2:45
Betty Bontrager
5965 S 1125 W
Millersburg
3:00-3:45
Jerry Fry
8225 W 650 S
Topeka
12
1:00-1:30
Adams Lake
1:45-2:15
LeAnna Troyer
3845 E 550 S
Wolcottville
2:30-3:00
Floyd Petersheim
4390 E 700 S
Wolcottville
4:15-4:45
South Milford Church of Christ
State Road
3 600 S
5:00-7:00
Stroh Farmers State Bank
13
9:45-10:15
Karen Yoder
6110 S 900 W
Topeka
10:30-11:15
Mary Miller
7000 W 400 S
Topeka
11:30-12:00
Calvin Miller
6370 W 400 S
Topeka
1:00-2:30
Whispering Wind
6655 S 1000 W
Topeka
2:45-3:45
Hawpatch
4040 S 150 W
LaGrange

14
10:45-11:15
Linda Bontrager
10655 W 100 S
Middlebury
11:30-12:00
Martha Yoder
0655 S 1075 W
Middlebury
12:15-1:00
Martha Hochstedler
11970 W 050 N
Middlebury
2:00-2:45
Middle Barrens
2440 N 1150 W
Middlebury
15






                   
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
18
10:00-10:45
Pauline Miller
0255 W 550 S
Wolcottville
11:00-11:45
Sara Bontrager
5585 S 200 W
Wolcottville
12:45-1:15
CrossRoads Furn
00EW 800 S
Wolcottville
1:45-2:30
Eddy
7180 S 075 W
Wolcottville
2:45-3:15
Harvey Schrock
0850 W 550 S
Wolcottville

19
10:00-10:30
Irene Lambright
1390 S 700 W
Topeka
10:45-11:15
Patricia Carey
1225 S 700 W
Topeka
1:30-2:30
Eden Ridge
7115 W 600 S
Topeka
20
12:45-1:00
Rosemary Miller

5750 W 750 N
1:15-1:30
Daniel Yoder
7805 N 600 W
1:45-2:00
Edna Miller
8065 N 450 W
Howe
2:15-2:30
Cheryl Stutzman
7775 N 450 W
Howe
2:45-3:15
Susanna Troyer
4295 W 650 N
Shipshewana
21






                 
22
10:30-11:00
Susan Yoder
5580 N 450 W
Shipshewana
11:15-11:45
Mary Lou Chupp
5623 N 450 W
Shipshewana
12:45-1:15
Connie Miller
6340 N 725 W
Shipshewana
1:30-2:15
Waneta Miller
6080 N 450 W
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
25
10:30-11:45
Wilbur Yoder
0450 S 700 W
LaGrange
12:00-12:30
Loretta Troyer
0930 N 700 W
Shipshewana
1:30-2:15
Kristina Miller
0625 N 840 W
Shipshewana
2:30-3:15
Wanda Yoder
8345 W 050 N
Shipshewana
26
10:15-10:45
Earl Mast
7050 W 500 S
Topeka
11:00-12:00
D.A. Hochstetler
4185 W 500 S
Topeka
12:15-12:45
Mary Miller
5795 S 675 W

Topeka
1:45-2:45
Daniel Yoder
6670 S 500 W
27
10:00-10:30
Mary Yoder
8455 W 500 S
Topeka
10:45-11:45
Mary Sue Lehman
8430 W 400 S
Topeka
12:45-1:30
Clay Meadow
11835 W 500 S
Millersburg
1:45-2:30
Cletus Schwartz
4730 S 950 W
2:45-3:15
Darlene Hostelter
1310 S 600 W
Topeka
28
10:00-10:30
Kathryn Miller
4740 N 450 W
Shipshewana
10:45-11:15
Sarah Lambright
4865 W 300 N
Shipshewana
11:30-12:00
Rhoda Lambright
5930 W 300 N
Shipshewana
12:15-12:45
Marlene Miller
3235 N 675 W
Shipshewana
2:00-3:30
Wayne Miller
2080 S 300 E
LaGrange
29






                   

AUGUST 2016
SCHEDULE
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1
10:00-10:45
Miriam Bontrager
7430 W 200 S
Topeka
11:00-11:45
Wilma Lambright
7365 W 300 S
Topeka
12:00-12:45
Junior Yoder
300 S
Topeka
1:45-2:30
S.A.W
10520 W 200 S
Topeka
2:45-3:30
Larry Yoder
10015 W 200 S
Shipshewana
2
10:30-11:15
Beth Bontrager
0705 S 900 W
Shipshewana
11:30-12:15
Mahlon Yoder
1545 S 1100 W
Shipshewana
1:15-2:00
Irene Yoder
0615 N 1150 W
Middlebury
3
9:45-10:15
Lambright Wood
7785 W 300 S
Topeka
10:30-11:15
Mary Kuhns
11865 W 300 S
Topeka
11:30-12:15
LeEtta Wingard
9555 W 300 S
Topeka
1:30-2:00
Lena Yoder
9120 W 300 S
Topeka
4
12:00-12:45
Little Helpers
1030 N 1000 W
Shipshewana
1:45-2:15
Clara Schrock
2065 N 500 W
Shipshewana
2:45-3:30
Orla Miller
3555 S 500 W
Topeka
5
10:00-10:20
Marilyn Lehman
4495 S State Road 5
Topeka
10:30-11:00
Rosa Whetstone
4690 S State Road 5
Topeka
11:15-11:45
Waneta Yoder
7615 W 650 S
Topeka
12:00-1:00
Rock Run
6460 W 600 S
Topeka
2:00-2:30
Edna Hostetler
7590 S 400 W
Ligonier
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8
1:00-2:00
Paul Miller
8300 W 750 S
Ligonier
2:15-2:45
Betty Bontrager
5965 S 1125 W
Millersburg
3:00-3:45
Jerry Fry
8225 W 650 S
Topeka

9
1:00-1:30
Adams Lake
1:45-2:15
LeAnna Troyer
3845 E 550 S
Wolcottville
2:30-3:00
Floyd Petersheim
4390 E 700 S
Wolcottville
4:15-4:45
South Milford Church of Christ
State Road
3 600 S
5:00-7:00
Stroh Farmers State Bank
10
9:45-10:15
Karen Yoder
6110 S 900 W
Topeka
10:30-11:15
Mary Miller
7000 W 400 S
Topeka
11:30-12:00
Calvin Miller
6370 W 400 S
Topeka
1:00-2:30
Whispering Wind
6655 S 1000 W
Topeka
2:45-3:45
Hawpatch
4040 S 150 W
LaGrange

11
10:45-11:15
Linda Bontrager
10655 W 100 S
Middlebury
11:30-12:00
Martha Yoder
0655 S 1075 W
Middlebury
12:15-1:00
Martha Hochstedler
11970 W 050 N
Middlebury
2:00-2:45
Middle Barrens
2440 N 1150 W
Middlebury
12






                  
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
15
10:00-10:45
Pauline Miller
0255 W 550 S
Wolcottville
11:00-11:45
Sara Bontrager
5585 S 200 W
Wolcottville
12:45-1:15
CrossRoads Furn
00EW 800 S
Wolcottville
1:45-2:30
Eddy
7180 S 075 W
Wolcottville
2:45-3:15
Harvey Schrock
0850 W 550 S
Wolcottville

16
10:00-10:30
Irene Lambright
1390 S 700 W
Topeka
10:45-11:15
Patricia Carey
1225 S 700 W
Topeka
1:30-2:30
Eden Ridge
7115 W 600 S
Topeka
17
12:45-1:00
Rosemary Miller

5750 W 750 N
1:15-1:30
Daniel Yoder
7805 N 600 W
1:45-2:00
Edna Miller
8065 N 450 W
Howe
2:15-2:30
Cheryl Stutzman
7775 N 450 W
Howe
2:45-3:15
Susanna Troyer
4295 W 650 N
Shipshewana
18






                 
19
10:30-11:00
Susan Yoder
5580 N 450 W
Shipshewana
11:15-11:45
Mary Lou Chupp
5623 N 450 W
Shipshewana
12:45-1:15
Connie Miller
6340 N 725 W
Shipshewana
1:30-2:15
Waneta Miller
6080 N 450 W
Shipshewana
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
22 23 24 25 26
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
29 30